МЕМОРІАЛ ГЕРОЇВ УКРАЇНИ / MEMORIAL TO THE HEROES OF UKRAINE
Location: Lviv
Area: 3 000 sqm
Status: concept (2025)
Architecture: REIFSCHNEIDER BUREAU & Viktor Holubiev
Visualizations: REIFSCHNEIDER BUREAU
На жаль, війна Росії проти України досі триває, і полеглих воїнів стає усе більше. Львівська міська рада виділила територію Марсового поля для поховань захисників України ще у 2022 році. В 2024-му році було проведено всеукраїнський архітектурний конкурс на кращу пропозицію Меморіалу Героїв України на цьому місці. В цьому конкурсі згідно рішення жюрі перше місце отримала робота Віктора Голубєва і Дмитра Райфшнайдера. Після публічної презентації родинами похованих там воїнів були озвучені деякі зауваження та побажання, як варто покращити концепцію проекту. Львівська міська рада славиться демократичним підходом до реалізації знакових об'єктів, тому майже одразу департамент містобудування та архітектури розпочав регулярні зустрічі із родинами полеглих і збирати відгуки і побажання. Також була сформована ініціативна група місцевої творчої інтелігенції (архітектори, дизайнери, художники, скульптори), яку очолила пані Іванна Крип'якевич-Димид. Ініціативна група надала свої зауваження та рекомендації авторам конкурсного проекту. А також ініціативна група запропонувала міській раді організувати екскурсію місцями військових поховань Львівщини для того, щоб краще пізнати нашу історію меморіальної культури.

З грудня 2024 року по травень 2025 року наша команда працювала над допрацюванням конкурсної концепції. Робота відбувалась за уточненим завданням міської ради (на базі всіх зустрічей і обговорень). В процесі роботи був безпосередньо залучений до консультацій Антон Коломєйцев, директор департаменту і головний архітектор міста Львова та команда його департаменту.

На прохання родин одним із ключових напрямків роботи над концепцію було зробити меморіал більш спокійним у формах та матеріалах. Тому образ формується ортогональною сіткою, заданою геометрією поховань, в поєднанні із округлими лініями, які додають м'якості і душевності місцю пам'яті про безцінний подвиг захисників України.

Базовим принципом планувальної структури є чіткий поділ на окремі зони від вулиці Мечникова:
1. вхідна зона (передпокій)
2. церемоніальна площа з існуючим меморіалом УПА
3. зона полеглих воїнів (похованих та непохованих) - основна зона.
4. зона з Монументом полеглим героям - як кульмінація меморіалу
Фундаментальною ідеєю конкурсної роботи було акцентування на самих похованнях, оскільки з вулиці Мечникова поле поховань має вражаючий вигляд, і було б дивно відвертати від нього увагу відвідувачів. В допрацьованій концепції цю ідею ще більше обрамили і допрацювали.

Вхідний блок складається з головного входу з вул. Мечникова на Меморіал, другорядного діагонального "завуженого" входу, заглиблених в рельєф приміщень музею, інфоцентру, громадських вбиралень, та інших адміністративних і технічних приміщень.
Існуючий монумент воїнів УПА згідно з позцією міської ради та громади Львова залишається, як данина історії на своєму місці з певними пропозиціями (деталі далі по тексту).
Площа для проведення церемоній з овальною чашою води і округлою стіною з прапором України, президента, Львова та прапорами військових формувань України.
Вигляд з вул.Мечникова є пріоритетним, тому споруда музею заглиблена до такого рівня, щоб не перешкоджати вигляду на поле поховань зі зросту людини.
На головному вході встановлено брилу з назвою меморіалу і посаджено липу, як традиційний символ миру, який оберігають наші захисники.
Перед початком зони поховань на площі пропонується встановити плиту для покладання квітів. На плиті вирізьбити слова Максима Кривцова (поета, захисника Укарїни, який загинув на фронті): "Коли мене запитають, що таке війна, я без роздуму відповім - імена". Ці слова на тлі незліченних могил передають всю глибину втрат нашого народу і змушують замислитись над цим подвигом кожного відвідувача.
Існуючий монумент воїнів УПА згідно з позицією міської ради та громади Львова вирішено залишити, як данину історії на своєму місці. Оскільки рельєф території має значні перепади, головний вхід ефективно робити якраз біля цього монументу, але тоді існуючі поховання воїнів УПА опиняються в транзитній зоні. Є пропозиція перепоховати цих вояків у перший ряд основної зони поховань. Таким чином Вони займуть поважне місце на мабутньому меморіалі. А на попередньому місці поховань висадити кущі калини та інші рослини. Важливо, що таке рішення може бути прийняте лише за згоди родин похованих!
Сам монумент УПА є пропозиція оновити таким чином, щоб він органічно вписався в естетику майбутнього меморіалу. Також за ідеєю ініціативної групи тут може розташуватись мемоіальний дзвін.
Вздовж інсталяції на стіні є ідея виписати імена членів УПА (на смузі металу між каменем і цеглою).
Навпроти монументу УПА на площі влаштована чаша з водою, яка символізує спокій і додає місцю атмосфери сакральності. Чаша розташована під округлою стіною, в якій вимурувані ніші для лампадок та інших пам'ятних речей.
Цегла як основний матеріал стін - символічний. В першу чергу цегла, як матеріал - це випалена глина - земля, яка пройшла крізь вогонь, як і наші захисники. В другу чергу цегла - тражиційний будівельний метріал Львова і зокрема Личасківського цвинтаря, частиною якого є Марсове поле. Кожна окрема цеглинка унікальна за кольором і фактурою, а муровані з цегли стіни мають спокійний і статичний характер з красивою текстурою. Глибокий коричневий відтінок стін органічно вписується в природне середовище комплексу, і на тлі цих стін ще яскравіше виблискують білі намогильні споруди.
Перед стіною встановлені флакштоки з прапорами: Національний прапор України, штандарт президента України, хоругва Львівської міської ради, прапор ЗСУ, прапор Нацгвардії, прапор ДПСУ, прапор СБУ, прапор ГУР.
Консультацію щодо використання прапорів надав Тарас Іщик (бренд-дизайнер ЗСУ)
In front of the wall are flagpoles with flags: the National Flag of Ukraine, the Standard of the President of Ukraine, the Banner of the Lviv City Council, the Flag of the Armed Forces of Ukraine, the Flag of the National Guard, the Flag of the State Border Guard Service of Ukraine, the Flag of the Security Service of Ukraine, the Flag of the Main Directorate of Intelligence of Ukraine.
Taras Ishchyk (brand designer of the Armed Forces of Ukraine) provided advice on the use of flags.

Головна алея проходить від церемоніальної площі до Монумента полеглих героїв крізь зону поховань. По праву сторону від алеї власне самі поховання, а по ліву сторону поховання були б надто вже близько до забудови. Тому по ліву сторону пропонується меморіальна стіна з табличками з іменами всіх, хто загинув у цій війні (поховані, непоховані і зниклі безвісти). Таким чином імена супроводжуватимуть відвідувачів вздовж всієї алеї.
Оскільки стіна розташована на сильному схилі - стіну потрібно влаштувати каскадами. Тому виникла ідея розірвати стіну навпроти проходів між секторами поховань. І ці розриви стіни використати, як вхід у "простори тиші" - простори, які оточені стінами і трав'яним схилом. Стіна в цьому "просторі тиші" вшановує іменем і фотографією тих загиблих, чиї тіла не були знайдені або (за бажанням родичів) зниклих безвісти вояків. Це важливо тому, що родичі цих воїнів, на жаль, не мають могили, до якої вони могли б прийти, натомість вони можуть мати такі місця спокою, де можна частково усамітнитись і вшанувати пам'ять рідної людини. В одному із таких просторів пропонується влаштувати колумбарій.
Простір оточений стіною, зеленим лугом, деревами і небом - дає відчуття усамітнення і відсторонення від міської метушні і шуму.
Головна алея веде до Монументу полеглим героям. Його ескіз розроблений відомим львівським скульптором Володимиром Семківим несе в собі глибоку ідею пустоти у формі ангела, наповненого світлом. З одного боку це порожнеча від втрат, з іншого - це світло величі подвигу, який здійснюють наші захисники. Коротко про ідею зі слів автора:
Довкола Світла!
"Порожнечу" наших голів і сердець можна "врятувати" тільки світлом.
Світло - те що не має форми, але надає сенсу всім формам
Те що дає надію, огортає і наповнює..
Так побудований "ангел".
Його не торкнешся, але він є..
У концепції відображено лише перші нариси цього монументу. В подальшому він буде допрацьовуватись і деталізуватись.
Намогильні споруди це надзвичайно важлива частина всього меморіалу. Як і писали - це і є головний акцент комплексу. Тому намогильні споруди пропонується виконати із декоративного архітектурного бетону з вкрапленнями натуральних каменів - терраццо. Це дуже актуальний матеріал, надзвичайно надійний і стійкий. Більшість вважає традиційним матеріалом для намогильних споруд - граніт. Але варто визнати, що в українській культурі світлі види каменю (пісховики, вапняки) - не менш поширені. Проте більшість забуває, що світле терраццо корелюється зі столітньою традицією західних регіонів використовувати бетон на військових похованнях.
Час показує, що терраццо, можливо, навіть більш стійкий і витривалий матеріал ніж пісковик, а тим паче ніж вапняк. Але на меморіалі далеко не "вічність" є метою. Метою є гідне вшанування пам'яті та донесення до наших нащадків ідей, за які боровся наш народ - свобода, рівність і честь. Білий полірований матеріал навіть через роки виблискує на світлі і створює сяйво, чим значно перевершує пісковик чи вапняк.
Більшість похованих воїнів - християни, тому основна маса намогильни споруд у формі хреста. Для людей не християнських віросповідань або нерелігійних є варіант прямокутної плити. Фотографія вигравіювана на металі і тиснені написи.
Важливою традицією є також можливість посадити рослини на могилі. Як данину цій культурі - пропонується залишити місце для цього. Рослини ми пропонуємо вічнозелені на вибір з кількох стійких і витривалих видів - Ялівець Андорра Компакт, Ялівець горизонтальний Принц Уельський, Жимолость шапочна.
Відомо, що місто славиться своєю любов’ю до керамічної цегли. Фасади з цегляним оздобленням у місті зустрічаються повсемісно і в різних епохах. Тому перше бажання було знайти місце для неординарного фасадного рішення із застосуванням фасадної цегли. Також цікавою особливістю було розташування першої будівлі на розі вулиць, тому кутовий триповерховий елемент споруди на контрасті з сусіднім багатоповерховим будинком повинен був привертати увагу. Для цього було прийняте рішення виконати його з поперечними фасадними ребрами, які створюють цікаву гру світло-тіні і привертають увагу перехожого з далекої відстані.